فوتبالیست دانش آموزی وزن سبک پرایمری

ربوکاپ يا جام جهانی رباتها

     فدراسيون جهانی ربوکاپ، هدف نهايی ربوکاپ را تشکيل يک تيم کاملا هوشمند از ربات‌های انسان‌نما معرفی کرده که قرار است در سال ۲۰۵۰ برابر تيم قهرمان جام‌جهانی فوتبال به پيروزی دست يابد. پروژه امداد ربوکاپ نیز ارتقای تحقيقات در زمينه مسائل اساسی اجتماعی معرفی گردید که از اهداف اصلی آن استفاده مفيد از فن‌آوری برای کاهش خسارات جانی ناشی از وقوع بلايای طبيعی است. با توجه به افزایش چمشگیر تیم‌های متقاضی شرکت در مسابقات جهانی ربوکاپ، مسابقات ربوکاپ آزاد ایران به عنوان مسابقات مقدماتی مسابقات جهانی ربوکاپ هرساله برگزار می‌شود تا فضایی برای آماده‌سازی و تقویت تیم‌ها جهت شرکت در مسابقات جهانی باشد. علاوه براین برای گسترش دانش رباتیک و هوش‌مصنوعی تیم‌های نوپا این فرصت را پیدا می‌نمایند تا از تجربیات تیم‌های دیگر استفاده نمایند و بیشتر با این مسابقات آشنا شوند.

کمیته ملی ربوکاپ ایران افتخار دارد  در هجدهمین دوره مسابقات ربوکاپ آزاد ایران  که در فروردین ماه سال 1403 برگزار خواهد شد میزبان شما دانش‌آموزان، مربیان و .سرپرستان عزیز باشد

 

معرفی لیگ روبات‌های فوتبالیست دانش‌آموزی

Junior Soccer(Lightweight & Openweight)

معرفی لیگ فوتبالیست:

        لیگ روبات‌های فوتبالیست یکی از رشته‌های مهم مسابقات روبوکاپ جهانی در بخش دانش‌آموزی است که بهدلیل موضوع فوتبال برای مخاطبان بسیار هیجان‌انگیز و جذاب است. در این رشته در هر بازی دو تیم متشکل از دو ربات متحرک مستقل در یک بازی فوتبال با یکدیگر رقابت می‌کنند. در واقع مسابقه فوتبال روباتها بین دو تیم به صورت 2 بر2 برگزار می‌شود. اعضای تیم باید روبات‌ها را به گونه‌ای طراحی نمایند که بتوانند توپ مخصوص بازی را شناسایی کرده و به سمت آن حرکت نمایند. همچنین نشانه‌های زمین را تشخیص دهند، مثلا دیواره‌ها، محدوده بازی و رنگ دروازه‌ها را تشخیص دهند و با الگوریتم‌های پیشرفته برنامه‌نویسی یک بازی با کیفیت و جذاب را به نمایش بگذارند.

    لیگ روبات‌های فوتبالیست دانش‌آموزی دارای چهار لیگ فرعی است:

الف: روبات‌های فوتبالیست دانش‌آموزی وزن سبک(  Junior Soccer Lightweight primary)

  در لیگ فوتبالیست وزن سبک Soccer Lightweight primary حداکثر ابعاد ربات 22 سانتیمتر و وزن آن1100 گرم است. توپ مخصوص این لیگ یک توپ فعال است و پالس‌های مادون‌قرمز ساطع می‌کند که تشخیص آن را برای ربات آسان‌تر می‌کند. این لیگ سهمیه جهانی ندارد، شرط سنی حداکثر 15 سال است و قانون اوت نیز حذف شده است.

ب: روبات‌های فوتبالیست دانش‌آموزی وزن سبک(Junior Soccer Lightweight secondary)

  در لیگ فوتبالیست وزن سبک  Soccer Lightweight secondary حداکثر ابعاد ربات 22 سانتیمتر و وزن آن1400 گرم است. توپ مخصوص این لیگ یک توپ فعال است و پالس‌های مادون‌قرمز ساطع می‌کند که تشخیص آن را برای ربات آسان‌تر می‌کند.

ج: روبات‌های فوتبالیست دانش‌آموزی وزن آزاد(Junior Soccer Openweight)

  در لیگ فوتبالیست وزن آزاد Soccer Openweight حداکثر ابعاد ربات 18 سانتیمتر و وزن آن2200 گرم است. توپ مخصوص این لیگ یک توپ غیر فعال به رنگ نارنجی است(توپ گلف نارنجی) که هیچ سیگنالی از آن ساطع نمی‌شود. لذا تشخیص آن برای ربات فقط از طریق دوربین و پردازش رنگ و تصویر میسر خواهد بود.

د: روبات‌های شبیه‌سازی فوتبالیست دانش‌آموزی (Junior Soccer Simoulaition)

  در لیگ شبیه‌سازی فوتبال Soccer Simoulaition در محیط نرم‌افزار webot با زبان برنامه نویسی پایتون ربات‌ها برای بازی فوتبال شبیه‌سازی می‌شوند. هر تیم با سه ربات به رنگ آبی یا زرد با تیم مقابل بازی می‌کند.

 

لینک دانلود قوانین لیگهای فوتبالیست:

ROBOCUPJUNIOR 2024 SOCCER RULES – DRAFT (PDF)

ROBOCUPJUNIOR 2021 SOCCER SIMULATION RULES – FINAL

 

اطلاعیه شماره 1

تیم ها برای تایید و شرکت در مسابقات باید یک TDP با حداکثر 10 صفحه و یک فیلم از ربات حداکثر 2 دقیقه و 10 مگابایت در فایل ثبت نامی خود بارگذاری نمایند.

اطلاعیه شماره 2

هر تیم باید یک پوستر به ابعاد عرض 70 و طول 90 سانتیمتر از مراحل ساخت ربات و با ذکر جزییات سخت افزاری ، نرم افزاری و مکانیک طراحی و چاپ نموده و در محل مسابقات نصب نماید

اطلاعیه شماره  3

 مصاجبه فنی تیمها به صورت ارایه کنفرانسی خواهد بود و تیمها باید با استفاده از پاورپوینت، تی دی پی، فیلم و پوستر در حضور داوران و  سایر شرکت کننده گان مراجل کار خود را تشریح نمایند


 

Final Ranking